2023-04-04

Złote zasady palenia świec zapachowych

Niewielu z nas wie, że każde świece zapachowe mają własne zasady dotyczące użytkowania na dolnej naklejce przedstawione za pomocą piktogramów. Warto pamiętać o kilku złotych zasadach palenia świec zapachowych, które przedłużą żywot naszej świecy! 

Przycinanie knota

1. Za każdym razem przycinaj knot.

Za każdym razem, gdy chcesz palić świecę, zacznij od przycięcia knota do długości od 1/8 do 1/4 cala. Na dole świecy producenci podają dla danej marki długość przycięcia. Możesz użyć nożyczek, obcinacza do paznokci lub specjalnych nożyczek do knotów. Bez względu jakie narzędzie wybierzesz, zawsze przycinaj knot.

Dlaczego? Po pierwsze, przycięte knoty zapewnią czystsze i lepsze palenie. Nieprzycięte knoty z większym prawdopodobieństwem przybiorą dziwny kształt przypominający "grzyba", który zaciemni płomień i zacznie kopcić. 

Po drugie, zbyt długie knoty są główną przyczyną tych paskudnych plam z dymu, które trafiają na świece w szklanych słojach. Przycinanie knota utrzymuje płomień pod kontrolą i przede wszystkim zapobiega powstawaniu tych śladów. 

Pal świecę zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od marki świec czas ten wynosi od 2 do 4 godzin lub do pełnego upłynnienia się warstwy wosku.

2. Pozwól, by wosk stopił się na całej długości. 

Po zapaleniu świecy nie zdmuchuj jej, dopóki górna warstwa wosku nie stopi się na całej długości. Może to zająć kilka godzin — więc nie próbuj w ogóle palić świecy, chyba że masz czas do zabicia. 

Ilekroć nie uda ci się osiągnąć pełnego stopienia, przyczyniasz się do procesu, który nazywamy tunelowaniem. Knot zaczyna opadać coraz niżej i niżej, jakby przez środek świecy tworzył się tunel.  

W końcu tunel urośnie tak głęboko, że w ogóle trudno będzie zapalić knot. Co ważniejsze, cały ten niestopiony wosk po bokach reprezentuje godziny cudownego zapachu i czasu palenia, które kupiłeś, ale nigdy nie będziesz mógł wykorzystać. 

Wymaga to cierpliwości, ale jeśli roztopisz wosk na całej długości za każdym razem, gdy palisz, powierzchnia świecy pozostanie płaska, a boki słoika pozostaną czyste, aż do całkowitego zużycia świecy. 

Tunelowanie świecy
Chestnut Hill At The Mall

3. Kup świece z wieloma knotami. 

Z doświadczenia wiemy, że trudno znaleźć czas na porządne wypalenie. Rozwiązanie? Kup świecę z dwoma lub trzema knotami. Więcej płomieni oznacza więcej ciepła — co prowadzi do szybszego stopienia. 

Uwaga: uważaj na wyjątkowo szerokie świece, które mają tylko jeden knot. Jeśli powierzchnia świecy ma tylko jeden knot i średnicę większą niż 3 lub 4 cale, nie kupuj jej. Jeden knot nigdy nie wytworzy wystarczającej ilości ciepła, aby stopić go na całej długości. 

4. Trzymaj płomień świecy z dala od miejsc narażonych na przewiew.

Staraj się trzymać paloną świecę z dala od wentylatorów, klimatyzatorów, otwartych okien lub miejsc o dużym natężeniu ruchu, w których ludzie często chodzą tam i z powrotem. Poruszające się powietrze może zakłócać płomień, prowadząc do jeszcze bardziej nieestetycznych czarnych śladów na szkle. 

pixel