Darmowa dostawa do punktu odbioru od 125,00 zł

Kominek zapachowy – jak wybrać?

2020-02-18
Kominek zapachowy – jak wybrać?

Wybór kominka zapachowego to nie tylko wybór ładnego gadżetu, który, swoim designem, przyozdobi wnętrze. Ważne jest także to, co będziemy w nim umieszczać – woski czy olejki. Również kwestia miejsca jego rozpalania nie pozostaje nieistotna. 

Kominek zapachowy do wosku a do olejków

Wybierając kominek zapachowy, zastanówmy się, czy będziemy w nim topić wosk, czy podgrzewać olejki eteryczne. Te z płytką półeczką na wosk (tzw. miseczką) nie będą dobre do wosków, gdyż istnieje ryzyko, że po roztopieniu kostki, zacznie się on po prostu wylewać, Trudno jest z góry oszacować, ile cieczy powstanie i czy aby na pewno nie za dużo. Za to są to bardzo dobre kominki zapachowe do podgrzewania olejków z wodą. Te bowiem dozujemy, widząc, ile zajmują pojemności. Drugą kwestią jest wysokość kominka. W zbyt niskim istnieje ryzyko przypalania się wosku, co niestety, zamiast przyjemnego aromatu, spowoduje rozpylenie drażniącej nozdrza woni spalenizny. Powinien on być zatem wysoki (minimum 10 cm), by parafina mogła się powoli rozpuszczać. Z kolei do aromaterapii olejkami możemy wykorzystać niższy kominek, pamiętajmy tylko o uzupełnianiu wody, kiedy ta wyparuje. Czy można mieć jeden kominek uniwersalny, do wosku i olejków? Można, ale nie warto. Kominek do wosku to stosunkowo niewielki wydatek. Lepiej mieć dwa osobne, gdyż wlewanie wody do miski, w której znajdują się resztki wosku, dodawanie olejku i odparowywanie całości, może być niebezpieczne i psuje cały efekt. 

Bezpieczny wybór kominka do aromaterapii

Drugim istotnym aspektem jest konieczność zachowania bezpieczeństwa, podczas używania kominka zapachowego. Mamy do wyboru modele na świeczkę tealight lub elektryczne. Jeżeli nie chcemy umożliwiać np. dzieciom kontaktu z ogniem, wybierzmy kominek elektryczny. Nawet jeżeli zostanie przewrócony, jedyne co się stanie, to powstaną zabrudzenia na stole, dywanie lub panelach. Gdy chcemy kupić model na świeczkę, wybierzmy taki, który ma względnie grubą miskę. Jeżeli będzie ona zbyt cienka, wlejemy do niej wodę i zakroplimy olejek, istnieje ryzyko, że nie zauważymy, gdy woda odparuje, a płomień będzie podgrzewać wyłącznie talerzyk. W skrajnych przypadkach może on pęknąć, a wraz z nim cały kominek. Pamiętajmy jednak, że tealight pali się ciągiem stosunkowo krótko, więc takie sytuacje są naprawdę bardzo rzadkie.

Zastosowanie kominka

Jeżeli kupujesz kominek do wosku, który ma stać w sypialni i być używany do budowania nastroju i romantycznego klimatu, wybierz model, który designem pasuje do tego pomieszczenia. Witrażowy egzemplarz, przypominający lampion może okazać się idealnym. Do przestrzeni biurowej lepszy będzie prosty model, który nie rzuca się w oczy, a aromat z niego wydobywający się, wprowadzi gości w pozytywny nastrój. Unikaj jednak ulokowania kominka w przeciągu, może to spowodować zaprószenie ognia. Jeżeli pomieszczenie, w którym będzie on stać, narażone jest na otwieranie co rusz drzwi lub okien, wybierz model estetyczny, ale zabudowany, z którego ogień nie wydostanie się.

Wybierając kominek do wosku, kierujmy się przede wszystkim tym, jak i gdzie zamierzamy go używać. Nasza oferta jest na tyle duża, że z pewnością każdy znajdzie coś miłego dla jego oka i użytecznego w jego przestrzeni. 

Ażurowy, urodą pasuje np. do sypialni:

Yankee Candle Kominek Zapachowy White Hearts

Uniwersalny, ładny:

Elektryczny:

Aromatize Kominek Elektryczny Art Glass Blue

Polecane

pixel