Jak używać olejków eterycznych w domu? Olejki zapachowe – zastosowanie i właściwości
Od tysięcy lat ludzie wydobywają z roślin to, co w nich najcenniejsze w postaci olejków eterycznych. Pozwalają na stworzenie w domu przyjemnej atmosfery, a dodatkowo mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz urodę. Jest to ciekawa alternatywa dla świec zapachowych oraz kadzidełek. Olejki mogą być używane nie tylko do aromaterapii, ale także do masażu, inhalacji czy do zabiegów pielęgnacyjnych. Warto poznać dobroczynne właściwości oraz szerokie zastosowanie olejków eterycznych.
Pozyskiwanie olejków eterycznych
Aromaterapia to dziedzina medycyny naturalnej, która zajmuje się leczniczymi i pozytywnymi właściwościami stosowania olejków pochodzenia naturalnego. Wiedza była przekazywana i udoskonalana od czasów starożytnych. Obecnie popularność olejków eterycznych stale wzrasta, dzięki nowym badaniom naukowym, które potwierdzają skuteczność ich działania. Naturalne olejki zapachowe pozyskuje się z drzew, krzewów oraz kwiatów z całego świata. Powstają poprzez długotrwały proces destylacji parowej, wyciskanie lub ekstrakcję. W efekcie różnią się od siebie składem i dobroczynnymi właściwościami. Olejki wnikają do organizmu przez skórę lub płuca w procesie oddychania. Można je stosować w masażach, jako dodatek do kosmetyków (kremów, peelingów, maseczek), a także do inhalacji.
Jak używać olejków zapachowych?
- Aromatyzacja powietrza - w zależności od wielkości pokoju należy do miseczki kominka zapachowego wlać wodę i dodać 5-10 kropli ulubionego olejku eterycznego. Jest to też doskonały sposób na nawilżanie powietrza. Tak samo można stosować specjalne świece zapachowe.
- Kąpiel aromaterapeutyczna - kilkanaście kropli olejku dolewamy do ciepłej, ale nie gorącej wody. To idealny sposób na relaks po intensywnym dniu oraz ukojenie skóry. Kąpiel powinna trwać minimum 15 minut, a jeżeli to możliwe to warto nie spłukiwać olejku, a delikatnie wmasować go w ciało.
- Inhalacje - to znany sposób na leczenie pierwszych objawów przeziębienia oraz innych problemów związanych z drogami oddechowymi. Do inhalatora lub miski należy wlać wrzącą wodę i dodać około 5 kropli olejku miętowego lub innego o pożądanych właściwościach. Opary warto wdychać przez minimum 5-10 minut.
- Masaż - stosowanie olejków wraz z olejami roślinnymi w masażu ma działanie pielęgnacyjne i głęboko relaksujące. Najlepiej sprawdzają się oleje bezwonne takie jak olej z winogron lub z awokado, żeby w pełni podkreślały aromat olejków zapachowych. Na jedną łyżkę stołową oleju bazowego należy dodać 3-5 kropli wybranego olejku eterycznego. Taką mieszanką możemy wykonać masaż aromaterapeutyczny.
- Kosmetyki - coraz więcej osób wykorzystuje też dobroczynne właściwości olejków eterycznych i dodaje je według uznania do kremów czy toników. Wystarczy kilka kropel, żeby przy regularnym stosowaniu odczuć działanie oczyszczające, odżywiające na skórze.
Olejki eteryczne - właściwości
Odpowiednio skomponowane naturalne olejki eteryczne pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów leczniczych. Ich wybór jest kwestią bardzo indywidualną. Warto jest kierować się zarówno własną preferencją zapachu, jak i właściwościami preparatu. Wybrany olejek można dodać do kominka do aromaterapii, żeby zapach był odczuwalny w całym pokoju. Do najpopularniejszych grup zapachowych należą:
- łagodne zapachy kwiatowe: olejek jaśminowy, bergamotka, geranium, olejek lawendowy oraz różany
- kojące zapachy leśne, odświeżające powietrze: olejek sosnowy, jodłowy, miętowy, drzewo herbaciane, eukaliptus
- zapachy pobudzające: olejek rozmarynowy, pomarańczowy, cytrynowy, olejek limetkowy
- zmysłowe zapachy nastrojowe, uspokajające: olejek mirrowy, paczulowy, piżmo, drzewo sandałowe
Olejki zapachowe do domu - jak używać?
Wiele osób zastanawia się jak używać olejków zapachowych. Olejek sosnowy, anyżowy czy tymiankowy będą odpowiednie na katar, kaszel oraz inne infekcje górnych dróg oddechowych. Tak samo pozytywne działanie ma olejek miętowy o ostrzejszym, bardzo orzeźwiającym zapachu. Na przemarznięcie oraz przeziębienie można przygotować rozgrzewającą kąpiel z dodatkiem olejku cynamonowego, imbirowego lub olejku mandarynkowego.
Stosowanie olejków - o czym warto pamiętać?
Stosowanie olejków ma wiele zalet i przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności jest w pełni bezpieczne. Używając samodzielnie olejki w domu, nie należy aplikować ich bezpośrednio na skórę ani doustnie w nierozcieńczonej formie. Nie można przekraczać zalecanej dawki - zazwyczaj kilku kropel na określoną objętość. Najlepiej stosować je w połączeniu z wodą lub innymi olejami roślinnymi. Do masaży lub aromaterapii warto wybierać produkty w pełni naturalne o najwyższej jakości bez dodatków substancji sztucznych. Warto też wcześniej wykonać test uczuleniowy. Zastosowanie olejków eterycznych jest bardzo szerokie. Przed użyciem dobrze zapoznać się z ulotką informacyjną. Osoby o szczególnie wrażliwej skórze powinny całkowicie zrezygnować z masaży lub aplikacji olejków cytrusowych, jeżeli planują później ekspozycję na słońce. Może to doprowadzić do podrażnienia cery.